HERKESE ÜCRETSİZ CHECK - UP UYGULAMASI
25 Eylül 2018

HERKESE ÜCRETSİZ CHECK - UP UYGULAMASI !

Bilindiği üzere 2010 yılından beri ülkemiz genelinde uygulanmakta olan Aile Hekimliği Uygulaması ile her kişinin bir aile hekimi olması ve bireylerin yalnızca bir hastalık çerçevesinde değil bütüncül bir yaklaşımla sağlık açısından ortaya çıkabilecek riskler, mevcut sağlık şartları, psiko-sosyal çevre ve varsa diğer akut veya kronik sağlık sorunları ilebirlikte değerlendirilmesi amaçlanmıştır.

CHECK - UP UYGULAMASI NEDİR ?

Uygulama ile genel sağlık göstergelerinin iyileştirilmesi ve ülke kaynaklarının sağlık harcamalarında doğru ve etkin kullanılabilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır.
Bu çerçevede ; 
* 18 yaş altı kişilere bebek, çocuk ve ergen izlem protokollerine göre uygulama yapılacaktır.
* 18 yaş üzeri yetişkinlere, sigara kullanımı sorgulanması, ağırlık, boy, bel çevresi ve kan basıncı ölçümü ile açlık plazma glukozu, trigliserid, HDL, LDL, total kolesterol, kreatinin, TSH, ALT, tam kan, TİR, EKG ve kanser tarama programlarına göre gerekli muayene ve tetkikler yapılacaktır.
* Tetkiklerin belirtilen sıklıklarda yapıldığı tespit edildiği taktirde tekrarı yapılmayacaktır.
* Check - Up uygulaması ile taranmakta olan hastalıklara ait önceden tanı almış kişiler tarama programından çıkarılarak takip programına alınacaktır.

Aile hekimlerimiz tarafından verilen bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlarımız bizzat aile sağlığı merkezlerine başvuru ile veya Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden (İnternetten ya da 182 Numaralı Çağrı Merkezi aranarak) aile hekimlerinden randevu alarak ücretsiz olarak bu programdan istifade edebileceklerdir.